Začátkem září přišel na sekretariát VPŠ a SPŠ MV v Praze děkovný e-mail od paní prodavačky z obchodního centra na Chodově, ve kterém popisovala situaci, kdy zloděj z prodejny oblečení odcizil zboží v hodnotě 21.194 Kč. V tu chvíli ale naštěstí přímo před obchodem byli žáci 2. C Filip Seidler, Václav Odcházel a Lea Svatoňová. Kluci neváhali a za zlodějem se rozeběhli…
Když na pána zakřičeli, lekl se a ukradené věci pustil na zem. V tu chvíli by si asi mnoho lidí řeklo, že je situace vyřešená, ale Filip s Václavem šli dál vstříc spravedlnosti s cílem pachatele zadržet.
Následovalo prý pár komických situací. Kromě krkolomných pádů našich žáků i pachatele se zloděj zaseknul v otáčivých dveřích u východu. Žáci s vtipem vyprávěli, že si konečně mohli to, co se učí v předmětu speciální příprava, vyzkoušet v praxi. Kluci přiznali, že na rady svého učitele Mgr. Jana Venzary šli do tzv. bojového režimu – dokázali vyhodnotit situaci a zachovali se nejen statečně, ale také velmi rozumně. V jednu chvíli se totiž pachatel chtěl rozeběhnout proti nim, ale zachovali chladnou hlavu a couvli, do konfliktu jít nechtěli.
Nakonec ale žáci pachatele přece jen dopadli a vyčkali na příjezd policistů. Lea klukům po celou dobu pomáhala, monitorovala situaci, informovala prodavačku i následně policii o tom, co se vlastně stalo a kde přesně pachatel odhodil ukradené zboží. Kluci říkali, že byli velmi rádi, že jim Lea kryla záda a prý celou akci dotáhla do konce.
Na závěr žáci dodali, že už byli v situacích, kdy někoho zachraňovali nebo někomu pomáhali, ale u trestného činu zasahovali poprvé. A kdo ví, třeba ne naposledy – za nějaký čas mohou takto pomáhat a chránit už i v uniformách Policie ČR.


Na fotografiích z mimořádného nástupu žáků předává ředitelka školy plk. Mgr. Ivana Ježková, MBA našim třem hrdinům poděkování za projevení iniciativy a osobní statečnosti při dopadení pachatele trestného činu.

 

nastup 13 9 2022 01 webnastup 13 9 2022 03 web

nastup 13 9 2022 04 webnastup 13 9 2022 05 web

nastup 13 9 2022 02 web