Žáci VPŠ a SPŠ MV v Praze, Odbor středního policejního vzdělávání, se společně se studenty ISŠTE Sokolov v rámci výuky předmětu Dějepis a Občanská nauka zúčastnili 5. - 6. 3. 2019 zájezdu do památníku bývalého vyhlazovacího koncentračního tábora v Osvětimi a Březince. Celkem jelo 58 žáků a 3 pracovníci doprovodu.

V areálu tábora Osvětim se žáci při komentované prohlídce poučili o způsobu života jednotlivých skupin příslušníků židovského a romského etnika a občanů Československa, Ruska, Polska a dalších a dozvěděli se, jak na vězních byly prováděny lékařské pokusy. Získali jsme i informace o potrestání velitele tábora Osvětim a personálu obou koncentračních táborů a o tom, jak byl tábor dne 27. 1. 1945 Rudou armádou osvobozen. Toto datum, 27. ledna, je dnes mezinárodním dnem památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.

Tábor Březinka jsme také prošli, byť je téměř srovnán se zemí. Zde průvodkyně poskytla informace o především vyhlazovacím účelu tábora, jeho tehdejší organizaci a počtech obětí příslušníků jednotlivých národností.


{phocagallery view=switchimage|basicimageid=620|switchheight=480|switchwidth=640|switchfixedsize=0}

{phocagallery view=switchimage|basicimageid=619|switchheight=480|switchwidth=640|switchfixedsize=0}