Přednáška na téma

Autorská práva

 

Co jsou autorská práva nebo duševní vlastnictví? Jakým způsobem škodíme svým oblíbeným interpretům a tvůrcům, když si nelegálně stahujeme hudbu, filmy nebo jinou tvorbu z internetu? Tyto a spoustu dalších otázek objasnila přednáška pro žáky 1. ročníků s názvem „Ochrana autorských práv“, která se uskutečnila na půdě Sokolovské pobočky SPŠ MV v Praze dne 13. 12. 2021.

Audiovizuální stránka přednášky byla doplněna výkladem zástupce spol. IFPI Mgr. Leošem Bednářem. Žáci jistě ocenili i následného překvapivého hosta, jenž se připojil k výkladu se svými osobními zkušenostmi z oblasti produkce a tvorby populární hudby. Tímto hostem byl Jonáš Červinka, veřejnosti spíše známý pod pseudonymem LIPO. Portfolio činností, které tento slavný raper zvládá, by vydalo jistě na další přednášku. V rámci přednášky byl přehráván dokument, v němž vystupovalo množství známých osobností. LIPO se jakožto režisér a producent tohoto dokumentu snaží jeho prostřednictvím šířit osvětu o autorských právech mezi širokou veřejností.

Celá přednáška se nesla v přátelském duchu. Dle toho, co jsem mohl zaslechnout mezi studenty, je vedla k zamyšlení nad tím, odkud vlastně hudbu a jinou tvorbu získávat tak, abychom své oblíbené autory podpořili a vytvořili jim takové podmínky, aby nás mohli svou prací bavit i v budoucnu.

 

Zpracoval:

kpt. Bc. Ondřej Macaj

 

pexels andre moura 2559666přednáška s rouškoupexels elviss railijs bitāns 1389429