Každý z nás už ví, co obnáší povolání policisty a že v rámci služby policisté využívají řadu expertizních oborů, jako je např. analýza dat, kriminalistická daktyloskopie, mechanoskopie, trasologie apod. Jedním z důležitých oborů je forenzní antropologie, se kterou jsme byli seznámeni dne 7. 11. na KRIMIFESTU v Březové. Formou přednášky nám ji přiblížil policejní antropolog z Kriminalistického ústavu Policie České republiky. Dozvěděli jsme se velmi zajímavé věci, např. jaké metody používají forenzní antropologové v případě krádeže, jak důležité jsou v procesu identifikace zuby nebo jak se provádí kresebná rekonstrukce obličeje člověka. Po přednášce jsme se s policejní antropoložkou přesunuli na výstavu lebek a kostí. Ukázala nám, jak vypadá prostřelená lebka, kolik kostí má v těle dítě a kolik jich má dospělý člověk, prohlédli jsme si znázornění místa činu s kosterními ostatky a mumifikovanou lebku. Z této akce jsme si toho mnoho vzali a alespoň se nám zase o kousek přiblížila policejní praxe. Těšíme se na další takové akce.

Mgr. Václava Wohlmuthová