Vyšší policejní škola a Střední policejní škola MV v Praze

Návštěva celního úřadu Praha Ruzyně

Návštěva Celního úřadu Praha Ruzyně

Po vydařené exkurzi do Vazební věznice Praha Pankrác navštívila tentokrát skupina německých spolkových policistů, kteří se na naší škole učí česky, dne 22. 8. 2018 Celní úřad Praha Ruzyně. Průvodkyní nám byla tisková mluvčí Celního úřadu kpt. Ing. Šárka Miškovská. Dozvěděli jsme se, jaké úkoly celní úřad plní, jak se vyšetřují daňové trestné činy a další celní daňové delikty. Absolvovali jsme bezpečnostní kontrolu, prošli detekčním rámem a bylo nám vysvětleno, jak letištní skener dokáže barevně odlišit organické a neorganické látky. Velmi zajímavá byla prohlídka třídírny zavazadel, obrovské místnosti plné pásů, skenerů a vozítek. Celková délka pásových dopravníků v třídírnách Letiště Václava Havla Praha dosahuje téměř 4,3 km. Kufr mimo jiné projde i vícestupňovou bezpečnostní kontrolou, která zjišťuje, jestli v něm není výbušná nebo jinak nebezpečná látka. Zavazadlo dále putuje na sorter, automatický třídič, který na základě informací ze speciálního skeneru přečte čárový kód zavazadla, roztřídí kufr nebo tašku podle destinace na příslušnou třídicí pozici. V třídírně zavazadel jsme mohli sledovat i práci služebního psa. Dozvěděli jsme se zajímavé informace o výcviku služebních psů, kteří dokážou najít v zavazadle nejen drogy, ale také tabák, alkohol, zbraně, bankovky nebo chráněná zvířata. Jak pes reaguje, pokud najde v zavazadle drogu, jsme pak mohli vidět v praxi.

V rámci exkurze jsme měli příležitost poznat pracovní zázemí nejen celníků, ale i mnoha zajímavých profesí a místa, kam se cestující běžně nedostanou.

Veronika Korbelová

 

Search

Menu

© 2018 VPŠ a SPŠ MV v Praze