Školní stejnokroj

Stanovením povinnosti užívat žáky středního policejního vzdělávání školní stejnokroj se Vyšší policejní škole a Střední policejní škole Ministerstva vnitra v Praze hlásí k odkazu prvorepublikového Československého četnictva a současně předurčuje své absolventy k budoucímu nošení uniformy Policie České republiky za předpokladu, že se stanou součástí tohoto bezpečnostního sboru. Školní stejnokroj určuje příslušnost nositele ke škole, zdůrazňuje žákovskou rovnost a omezuje vnímání sociálních rozdílů mezi žáky. Žáci jsou povinni účastnit se vyučování a ranních nástupů ve školním stejnokroji, chodit řádně ustrojeni, oholeni, ostříháni a i jinak dbát o svůj vzhled, zejména nepoužívat poškozený a znečištěný oděv a nevhodné1 doplňky. Již slavnostní zahájení školního roku spojené se složením slibu žáka je nutné absolvovat ve školním stejnokroji. Slavnostními příležitostmi jsou zejména zahájení a ukončení školního roku, reprezentace školy na významných akcích, nebo vybrané akce, které škola takto sama označí.

Uniforma pro slavnostní příležitost:

Chlapci:

 • kravata černá střední šířky
 • čistě bílá košile s dlouhým rukávem s možností ohrnutí, na levém rukávu na rameni vyšité logo školy a magnetická jmenovka na prsou vlevo
 • kalhoty černé barvy „společenské“
 • v případě slavnostní akce konané ve venkovních prostorách může žák využít softshellové bundy s logem školy na prsou vlevo (button)
 • společenská obuv černé barvy včetně černých tkaniček
 • ponožky černé barvy

Dívky:

 • kravata černá střední šířky
 • čistě bílá košile s dlouhým rukávem s možností ohrnutí, na levém rukávu na rameni vyšité logo školy a magnetická jmenovka na prsou vlevo
 • kalhoty černé barvy „společenské“ nebo sukně černé barvy (ne kratší než 20 cm nad kolena při sezení)
 • v případě slavnostní akce konané ve venkovních prostorách může žákyně využít softshellové bundy s logem školy na prsou vlevo (button)
 • společenská obuv černé barvy (lodičky) nebo polobotky včetně černých tkaniček
 • ponožky černé barvy, silonky tělové barvy

Uniforma pro denní nošení:

Chlapci:

 • polokošile bílé barvy krátký/dlouhý rukáv, na levém rukávu na rameni vyšité logo školy a magnetická jmenovka na prsou vlevo
 • kalhoty černé barvy, povoleny jsou „kapsáče“ (viz e-shop), v letních měsících je povoleno nosit krátké kalhoty černé barvy, které nesmí být roztrhané, děravé, odřené ani flekaté, nepřípustné jsou tzv. „tepláky“
 • celočerná obuv společenská nebo sportovní včetně černých tkaniček
 • ponožky černé barvy

Dívky:

 • polokošile bílé barvy krátký/dlouhý rukáv, na levém rukávu na rameni vyšité logo školy a magnetická jmenovka na prsou vlevo
 • sukně nebo kalhoty černé barvy, povoleny jsou „kapsáče“ (viz e-shop), v letních měsících je povoleno nosit krátké kalhoty černé barvy, které nesmí být roztrhané, děravé, odřené ani flekaté, nepřípustné jsou tzv. „tepláky“
 • celočerná obuv společenská nebo sportovní včetně černých tkaniček
 • ponožky černé barvy, silonky tělové barvy

Doplňkové součásti uniformy:

Chlapci / dívky:

 • s ohledem na klimatické podmínky mohou chlapci i dívky využít pulovr či mikinu černé barvy (není přípustná kapuce) s magnetickou jmenovkou na prsou vlevo a nad ní logo školy (button)

Uniforma pro ranní nástupy:

Chlapci / dívky:

 • černá kšiltovka s vyšitým logem školy
 • ostatní oděvy stejné jako na denní nošení
 • v případě chladného počasí budou mít žáci na sobě softshellovou bundu černé barvy, na prsou vlevo logo školy (výšivka nebo button), na jezdcích zipů jsou povoleny ozdobné šňůrky zlatožluté barvy (viz e-shop)

O aktuálním stejnokroji na ranní nástup budou žáci včas informováni velícím důstojníkem, který oděv přizpůsobí počasí a roční době.

Jednotná sportovní ústroj pro speciální tělesnou přípravu – úpolové sporty a sebeobrana:

Chlapci / dívky:

 • jednotná sportovní ústroj (judistické modré kimono) – k dostání je v různých gramážích, velikostech a kvalitě šití, logo školy – nášivka na srdci
 • bílý pásek – netýká se žáků, kteří již dosáhli jiného technického stupně v jakémkoli bojovém sportu
 • boxerské rukavice
 • chrániče zubů

Povinnosti pro žáky 2. – 4. ročníku

S ohledem na změny týkající se zavedení nových součástí a doplňků školního stejnokroje byla stanovena povinnost pro žáky 2. – 4. ročníku v rámci tzv. přechodného období opatřit:

 • kravatu černou střední šířky
 • černou kšiltovku s vyšitým logem školy
 • magnetickou jmenovku
 • softshellovou bundu černé barvy, na prsou vlevo logo školy (výšivka nebo button), na jezdcích zipů jsou povoleny ozdobné šňůrky zlatožluté barvy (viz e-shop)
 • judistické modré kimono - k dostání je v různých gramážích a kvalitě šití, logo školy – nášivka na srdci
 • bílý pásek - netýká se žáků, kteří již dosáhli jiného technického stupně
 • boxerské rukavice
 • chrániče zubů

Výše uvedenými součástmi a doplňky školního stejnokroje se musí žáci 2. – 4. ročníku povinně vybavit v průběhu stanoveného tzv. přechodného období nejpozději do 30. října 2020.2

----------------------------------------------------------

1Za nevhodné se považuje tetování a piercing na viditelném místě těla, nevhodný vlasový sestřih či barva vlasů, oholení vousů nebo jiný doplněk, který nesmí zejména vyjadřovat sympatie k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

2Povinnost opatřit si softshellovou bundu nemají ve školním roce 2020/2021 žáci 4. ročníku. V případě, že bude při nástupu nepříznivé počasí, mají žáci 4. ročníku povinnost při nástupu použít svrchní vrstvu oděvu v přiměřeně tmavé barvě. Stejně tak nemají povinnost opatřit si jednotnou sportovní ústroj vyjma boxerských rukavic a chráničů zubů – ty jsou ochrannými pomůckami, které není možné z hygienických a bezpečnostních důvodů při pohybových aktivitách opominout.