Jan Štoček

Na Orlík jak na ryby, tak na vrahy

Jan Štoček působil třicet let jako operativec pražské mordparty, neboli na oddělení vražd. Jako operativec byl v první linii řešení případu na místě činu a při jednání s podezřelými nebo svědky. Podílel se mimo jiné na objasnění známých orlických vrahů a nebo sériového vraha Ivana Roubala. Jeho případů však bylo mnohonásobně více. Za svou kariéru pro jednoho pachatele musel odjet až na Kypr a nebo náhodnou otázkou na chodbě služebny začal přiznání Ladislava Hojera, kterého vyšetřoval za sérii vražd a znásilnění elitní vyšetřovatel Jiří Markovič.

Jan Štoček na oddělení vražd nastoupil v roce 1981 a pomohl provést policii těžkým obdobím devadesátých let, kdy prvním oddělení řešilo ročně 70 vražd. (V roce 2022 to bylo pro porovnání 25). Chvíli ke konci své kariéry sloužil u krajského výjezdu kriminalistů, dnes už je ovšem v důchodu a s oblibou rybaří na Orlíku.

Najdete ho:

Vrah je v každém z nás - knižní rozhovor Lucie Bechynkové s Janem Štočkem

Spolupracuje na podcastu Zloději životů

Je inspirací pro Majora Václava Plíška v seriálů Devadesátky seriálu Případy 1. oddělení