PROJEKTY
-
VPŠ a SPŠ MV v Praze podala na podzim roku 2022 žádost o podporu z Operačního programu Jan Amos Komenský.
Žádost byla schválena, a tak od 1. 2. 2023 škola realizuje projekt "Vyšší policejní škola a Střední policejní škola Ministerstva vnitra v Praze - Šablony 2023", který je spolufinancován Evropskou unií.Cílem projektu je přispět k zajištění rovného přístupu ke kvalitnímu a inkluzivnímu vzdělávání pro všechny žáky a studenty prostřednictvím podpůrných personálních pozic, vzdělávání pracovníků škol, vzájemného sdílení zkušeností, spolupráce a podpory zavádění inovativních metod výuky.
Podporovanými aktivitami jsou např. šablony personální podpory (školní asistent, školní speciální pedagog, psycholog, školní psycholog, sociální pedagog, kariérový poradce, dvojjazyčný asisten, koordinátor spolupráce školy a zaměstnavatele), osobnostně sociální a profesní rozvoj pracovníků ve vzdělávání (další vzdělávání pedagogických pracovníků a spolupráce pracovníků ve vzdělávání) a také inovativní vzdělávání žáků či spolupráce s rodiči žáků SŠ a veřejností.
PROJEKT šABLONY VE VPŠ A SPŠ MV V PRAZE
Název projektu: Vyšší policejní škola a Střední policejní škola Ministerstva vnitra v Praze - Šablony 2023
Číslo projektu: CZ.02.02.XX/00/22_003/0003732
Název programu: Operační program Jan Amos Komenský
Název výzvy: Výzva č. 02_22_003 Šablony pro SŠ a VOŠ I, priorita 2 - Vzdělávání
Doba realizace: 1. 2. 2023 - 31. 12. 2025
Celkové způsobilé výdaje: 2.898.425,- KčOd února 2023 probíhá ve VPŠ a SPŠ MV v Praze projekt "Vyšší policejní škola a Střední policejní škola Ministerstva vnitra v Praze - Šablony 2023". Škola získala finanční podporu např. inovativní vzdělávání žáků. Nedílnou součástí projektu je také podpora osobnostně sociálního a profesního rozvoje pracovníkůl ve vzdělávání, tj. jejich vzdělávání a spolupráce.
Přehled plánovaných aktivit ve VPŠ a SPŠ MV v Praze v letech 2023 až 2025:
- Inovativní vzdělávání žáků v SŠ
- Vzdělávání pracovníků ve vzdělávání
- Spolupráce pracovníků ve vzdělávání
-
Erasmus+ je vzdělávací program Evropské unie na období 2014–2020, který podporuje spolupráci a mobilitu ve všech sférách vzdělávání, v odborné přípravě a v oblasti sportu a mládeže.
Jednou z aktivit programu jsou Projekty mobility osob / Školní vzdělávání.V rámci Klíčové akce 1 (KA1) pro školský sektor mohou školy vysílat své pracovníky do zahraničí s cílem jejich dalšího profesního rozvoje.
Škola ve své žádosti definuje plán rozvoje v rámci EU, tzv. European Development Plan (EDP, Evropský plán rozvoje) a plánuje aktivity dalšího vzdělávání svých zaměstnanců v horizontu 1 roku nebo 2 let, s ohledem na své konkrétní a aktuální potřeby.Náplň mobilit:
- teaching assignment = výukový pobyt (umožňuje učitelům školy vyzkoušet si v podobě pracovní stáže v praxi výuku na partnerské škole v zahraničí)
- stínování (job-shadowing) kolegů na partnerské škole či jiné relevantní instituci v zahraničí
- účast na kurzech nebo školeních (structured courses) v zahraničí
Více informací zde: http://www.naerasmusplus.cz/cz/mobilita-osob-skolni-vzdelavani-ms-zs-ss/
Erasmus+ ve VPŠ a SPŠ MV v Praze
V roce 2020 podala VPŠ a SPŠ MV v Praze v rámci Projektů mobility osob ve školním vzdělávání žádost o podporu projektu „Moderní výuka jazyků“. Žádost byla schválena.
V rámci tohoto projektu absolvují vyučující cizích jazyků VPŠ a SPŠ MV v Praze další vzdělávání v zahraničí prostřednictvím mobilit, které jsou orientovány na odborné metodické a didaktické kurzy či všeobecně zaměřené metodické kurzy s důrazem na reálie. Kurzy absolvují účastníci v Rakousku, Německu, Francii, Velké Británii a Irsku.
Další pracovníci absolvují jazykové kurzy - kurzy anglického jazyka ve Velké Británii.
Shrnutí projektu
Vyšší policejní škola a Střední policejní škola Ministerstva vnitra v Praze je školou UNESCO a Fakultní školou Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze s celorepublikovou působností. Poskytuje čtyřleté střední odborné vzdělání zakončené maturitní zkouškou v oboru Bezpečnostně právní činnost a také tříleté vyšší odborné vzdělání v oborech Bezpečnostně právní činnost, Dopravně bezpečnostní činnost a Přípravné trestní řízení, zakončené absolutoriem. Pro potřeby Ministerstva vnitra, Policie České republiky a Hasičského záchranného sboru zajišťuje intenzivní jazykové kurzy, jazykový e-learning, studium pedagogiky pro učitele a další kurzy celoživotního vzdělávání policistů, hasičů a zaměstnanců z rezortu ministerstva vnitra.
Jednou z nejvýznamnějších priorit VPŠ a SPŠ MV v Praze je péče o rozvoj kvality výuky. Velký důraz je kladen na výuku cizích jazyků. Škola se snaží být progresivní (využívání interaktivních tabulí, tvorba studijních opor v systému LMS Moodle, výuka metodou blended learning), přesto si v některých oblastech uvědomuje potenciál pro svůj další růst a rozvoj. Působí zde kvalifikovaní a kvalitní pedagogové cizích jazyků, kteří usilují o to, aby jejich výuka byla na vysoké úrovni a zároveň bohatá a pestrá. Tito vyučující mají zájem rozvíjet a prohlubovat své metodické a didaktické znalosti, předávat je kolegům a na základě získaných zkušeností inovovat či vytvářet nové vzdělávací programy. VPŠ a SPŠ MV v Praze dlouhodobě podporuje další vzdělávání svých pracovníků. Náš projekt v rámci programu Erasmus+ je zaměřen na podporu dalšího vzdělávání v zahraničí prostřednictvím mobilit orientovaných na: odborně metodické a didaktické kurzy pro vyučující cizích jazyků (začlenění IT do výuky, metodika přípravy žáků ke zkoušce, metoda blended learning, kreativní didaktika výuky), všeobecně zaměřené metodické kurzy s důrazem na reálie (Německo, Rakousko, Lotyšsko), ale i čistě jazykové vzdělávání (kurzy anglického jazyka pro vedoucí a nepedagogické zaměstnance). Výstupem projektu bude získání nových metodických a didaktických tipů pro výuku, podkladů pro úpravu či tvorbu nových tematických plánů a školních vzdělávacích programů a v neposlední řadě zvýšení úrovně komunikačních kompetencí v cizím jazyce, které umožní snazší komunikaci se zahraničními partnery.
Mobility
V průběhu prázdninových měsíců 2022 bylo realizováno celkem 14 mobilit. Metodické a jazykové kurzy absolvovali zaměstnanci VPŠ a SPŠ MV ve Velké Británii, Irsku, Německu, Rakousku, Francii či Lotyšsku.
Atmosféru ze stáží můžete nasát v Highlights na Instagramu.
Postřehy a fotografie od účastníků mobilit
Limerick (Irsko) - kurz Practical Ideas for Teaching Advanced Students - Ing. Ilona Ackermannová
Letošní léto bylo pro mne výjimečné, protože jsem mohla strávit 14 dní v univerzitním kampusu v Limericku v Irské republice. Spolu s dalšími učiteli z několika evropských zemí jsem se účastnila metodického kurzu pořádaného vzdělávací organizací the Pilgrims... více zde.
Limerick (Irsko) - kurz The Creative Teacher - Mgr. Ivana Müllerová
Tento dvoutýdenní seminář byl určen pro zkušené učitele, kteří vyučují angličtinu nebo jiné jazyky ve skupinách pro mladé dospělé (ve věku 15+) a dospělé posluchače.... Více zde.
Vídeň (Rakousko) - Deutschlehrerkurs - Mgr. Veronika Korbelová
Na začátku července jsem se účastnila dvoutýdenního metodicko-didaktického kurzu pro učitele němčiny jako cizího jazyka. Spolu se mnou se kurzu účastnily kolegyně ze základních a středních škol z Chorvatska, Polska, Slovenska a České republiky... Více zde.
Riga (Lotyšsko) - Teacher Development Course - PaedDr. Jarmila Havláková
Před třemi lety jsem byla oslovena naší metodičkou, zda bych se nechtěla v rámci programu Erasmus + zúčastnit studijního pobytu v Rize. Kdo by nechtěl? Do těchto plánů však zasáhla covidová epidemie a možnost studia v zahraničí jsem úplně pustila z hlavy. O to větší byla moje radost, když jsem letos v červenci opravdu odletěla do Lotyšska... Více zde.
Fotografie
Londýn (VB) - English Language Course - Ing. Soňa Černínová
Díky projektu Erasmus+ jsem měla možnost zúčastnit se dvoutýdenního kurzu angličtiny v Londýně ve Frances King, School of English. Spolu se mnou vyrazili na kurz do Londýna ve stejném termínu ještě tři mé kolegyně – Aneta, Katka a Iva a jeden kolega – Honza (ten však jako angličtinář absolvoval metodicky zaměřený kurz v jiné škole)... Více zde.
Fotografie
Londýn (VB) - English Language Course - Mgr. Kateřina Čížková
Jak trávit prázdniny? No přece na jazykovém kurzu v Londýně! :-) Jako kordinátorka projektu Erasmus+ a jako metodička čas od času potřebuji porozumět cizojazyčným textům či se domluvit s našimi kolegy - rodilými mluvčími. Navštěvovat jazykové kurzy u nás je fajn, ale jako němčinářka moc dobře vím, že zažít alespoň krátký čas v cizojazyčném prostředí dá člověku mnohem víc. A tak jsem využila možnosti zúčastnit se v rámci programu Erasmus+ dvoutýdenního kurzu angličtiny v Londýně ve Frances King School of English... Více zde.
Fotografie
Londýn (VB) - English Language Course - Mgr. Aneta Kalinová, Ph.D.
Nebát se mluvit anglicky byla první položka na mém „listu obav“, asi jedna z největších, když působím na Centru jazykového a dalšího vzdělávání a většina kolegů i podřízených mluví lépe anglicky než já. S projektem Erasmus+ jsem si však řekla, že přeci nejsem srab a odjela jsem na pracovní cestu do Londýna... Více zde.
Fotografie
Londýn (VB) - English Language Course - Bc. Iva Kůstová
Už je to asi 20 let, kdy jsem se naposledy podívala do historického Londýna v Anglii. Druhou šanci mi poskytl program Erasmus+, kde mi jazykový kurz zprostředkovala má kolegyně Mgr. Kateřina Čížková. Spolu s ní a dalšími 2 kolegyněmi jsme se v polovině července vydaly na cestu za poznáním. Už teď mohu s hrdostí říci, že to bylo úžasné... Více zde.
Fotografie
Londýn (VB) - Blended Learning Course - PhDr. Jan Daněk, Ph.D.
Díky programu Erasmus+ jsem měl možnost zúčastnit se dvoutýdenního metodického kurzu se zaměřením na blended learning. Kurz probíhal v londýském předměstí Wimbledon ve škole Centre of English Studies ve dnech 18.–29. 7. 2022. Spolu se mnou vyrazily do Londýna ve stejném termínu ještě čtyři kolegyně z VPŠ a SPŠ MV v Praze – Aneta, Katka, Iva a Soňa – ty ale navštěvovaly kurzy s jiným zaměřením... Více zde.
Cannes (Francie) - Francouzština prostřednictvím médií - Mgr. M. Loose
Během léta 2022 mně bylo umožněno díky programu Erasmus+ vycestovat do Cannes a zúčastnit se dvoutýdenního kurzu s názvem „francouzština prostřednictvím umění“. Do Francie se odlétalo s hodinovým zpožděním, ale cesta utekla a byla pohodlná. Při příletu na mě čekal na letišti v Nice zaměstnanec školy „Collège international de Cannes“ pan Négib, který mě cestou do Cannes zasvětil do prostředí a organizace školy... Více zde.
Fotografie
Riga (Lotyšsko) - Teacher Development Course - Mgr. Markéta Miněnko
V srpnu 2022 jsem v rámci programu Erasmus+ měla možnost vycestovat do Rigy a zúčastnit se dvoutýdenního Metodického kurzu pro učitele ruského jazyka. Cesta do Lotyšska netrvala dlouho. V novém prostředí jsem se rychle zorientovala a z letiště jsem zamířila rovnou do centra, kde jsem byla ubytována v hotelu. Již druhý den začínal metodický kurz v jazykové škole Russian Langugage Academy BORN... Více zde.
Norwich (VB) - Testing, Evaluation and Assessment - Mgr. Milada Butková
Začátkem srpna letošního roku jsem měla možnost strávit díky programu Erasmus+ dva týdny ve škole NILE (Norwich Institute for Language Education) ve východoanglickém městě Norwich, hrabství Norfolk. Výuka byla intenzivní, probíhala každý den v čase 9.00-17.00 a kromě toho pro nás škola v některé dny zorganizovala i doplňkové aktivity, např. prohlídku města s průvodcem, večerní pásmo příběhů ze šesti hrabství, nebo celodenní sobotní výlet do Cambridge...Více zde.
Fotografie
Regensburg (Německo) - Deutschlehrerkurs - Mgr. Ivan Marousek
Po příjezdu do Regensburgu nás zástupce pořádající organizace ubytoval a poskytnul všechny nezbytné informace k průběhu jazykového kurzu. Dopolední program začínal vždy v 9 hodin ráno a byl členěn do dvou bloků trvajících 90 minut. Mezi jednotlivými bloky byla 30 minut přestávka. Dopolední blok končil s německou pravidelností v 13:30 hodin a poté následovala hodinová přestávky na oběd... Více zde
Dublin (Irsko) - Using Technology in the Classroom - Mgr. Marcela Macurová
Na konci prázdnin jsem se zúčastnila týdenního metodického kurzu pořádaného v rámci programu Erasmus+. Kurz se jmenoval Používání technologií ve třídě a konal se v Dublinu ve škole Twin English Centre.
V naší skupině bylo kromě mě sedm zkušených učitelek z Polska (z různých stupňů škol) a dva nadšení učitelé z gymnázia v Novém Městě na Moravě. Naším lektorem byl Jose Stovell a jeden workshop jsme měli s Benem Collopym, který zároveň celý kurz navrhl... Více zde. -
VPŠ a SPŠ MV v Praze podala v létě roku 2019 žádost o podporu zjednodušených projektů z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání – Šablony pro SŠ a VOŠ II.
Žádost byla schválena, a tak od 1. 1. 2020 do 30. 6. 2022 škola realizovala projekt "Vyšší policejní škola a Střední policejní škola Ministerstva vnitra v Praze - Šablony 2020", který byl spolufinancován Evropskou unií.Cílem projektu byl rozvoj v oblastech, které škola určilajako prioritní pro svůj rozvoj a budoucí směřování.
Patří sem např. podpora osobnostně profesního rozvoje pedagogů (možnost jejich dalšího vzdělávání, stáže, sdílení zkušeností pedagogů a odborníků z praxe, atd.), zavedení a podpora nových metod ve výuce, větší propojení teorie s praxí - spolupráce škol a zaměstnavatelů či pomoc žákům ohroženým školním neúspěchem (doučování).Podporovanými aktivitami byly např. šablony personální podpory (školní asistent, speciální pedagog, psycholog, sociální pedagog, kariérový poradce, koordinátor spolupráce školy a zaměstnavatele), další vzdělávání pedagogických pracovníků (DVPP), vzájemná výměna zkušeností mezi pedagogy, tandemová výuka, zapojení odborníka z praxe do výuky, projektová výuka, zájmové kluby či aktivity zaměřené na výuku s digitálními technologiemi, včetně jejich pořízení.
Vzhledem k nemožnosti realizovat velkou část aktivit v plánovaném termínu (dopad mimořádných opatření ve škol. roce 19/20 a 20/21) byla schválena žádost o prodloužení projektu do 30. 6. 2022 (původní ukončení projektu 31. 12. 2021), dále byl vzhledem k časovým možnostem upraven počet šablon.
Celkem bylo v letech 2020 - 2022 realizováno 143 šablon:
- Další vzdělávání pedagogických pracovníků SOŠ a VOŠ (Osobnostně sociální a profesní rozvoj pedagogů SŠ a VOŠ) – 111 šablon
- Kluby pro žáky SŠ – 10 šablon
- Doučování žáků SŠ – 11 šablon
- Projektové dny mimo školu – 11 šablon.
Závěrečná zpráva o realizace byla podána v srpnu 2022, schválena byla v prosinci 2022.
Cíle projektu byly naplněny.
Projekt realizivalo oddělení dalšího vzdělávání ve spolupráci s oddělením zabezpečení výuky a finančním oddělením.Šablony II ve VPŠ a SPŠ MV v Praze
Název projektu: Vyšší policejní škola a Střední policejní škola Ministerstva vnitra v Praze - Šablony 2020
Číslo projektu: CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_066/0016240
Název programu: Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání
Název výzvy: Výzva č. 02_18_066 pro Šablony pro SŠ a VOŠ II - VRR v prioritní ose 3 OP
Doba realizace: 1. 1. 2020 - 31. 12. 2021, vzhledem k pandemii Covid-19 prodlouženo do 30. 6. 2022
Celkové způsobilé výdaje: 800.450,- KčOd ledna 2020 probíhala ve VPŠ a SPŠ MV v Praze projekt "Vyšší policejní škola a Střední policejní škola Ministerstva vnitra v Praze - Šablony 2020". Škola získala finanční podporu např. na doučování, které je tak pro žáky zdarma (od ledna 2020 probíhá doučování MAT a AJ). Další oblasti, které byly podpořeny, jsou např. projektové dny mimo školu, kluby pro žáky či komunitně osvětová setkávání. Nedílnou součástí projektu byla také podpora osobnostně sociálního a profesního rozvoje pedagogů v rámci jejich dalšího vzdělávání.
Přehled realizovaných aktivit ve VPŠ a SPŠ MV v Praze v letech 2020 až 2022:
Další vzdělávání pedagogických pracovníků SOŠ a VOŠ (Osobnostně sociální a profesní rozvoj pedagogů SŠ a VOŠ)- čtenářská gramotnost;
- matematická gramotnost;
- cizí jazyky;
- osobnostně sociální rozvoj;
- výchova k podnikavosti;
- kariérové vzdělávání;
- projektová výuka;
- polytechnické vzdělávání;
- ICT.
Klub pro žáky SOŠ
- čtenářský klub;
- klub občasnského vzdělávání a demokratického myšlení.
Doučování žáků SOŠ
- matematika
- anglický jazyk
Projektový den mimo školu pro žáky SOŠ
Komunitně osvětové setkání SOŠ (vzhledem k pandemii Covid-19 neproběhlo)Realizace projektu
2.III/22 Projektový den mimo školu
Téma: Památky UNESCO v Kutné Hoře, Síť přidružených škol UNESCO
Termín: 16. září 2020
Více informací v článku Exkurze třídy 4. C do Kutné Hory2.III/22 Projektový den mimo školu
Téma: UNESCO - biodiverzita přírody
Termín: 24. června 2021
Více informací v článku Můžeme tam, kam jiní nesmí2.III/22 Projektový den mimo školu
Téma: Tvorba článku do školního časopisu
Termín: 20. 10. 2021
Více informací v článku Poznáváme Kutnou Horu aneb Jak vytvořit článek do školního časopisu2.III/22 Projektový den mimo školu
Téma: Jak napsat článek do školního časopisu o proběhlé akci
Termín: 7. 12. 2021
Více informací v 10. čísle školního časopisu (str. 19): Forenzní vědci ze 3.B2.III/22 Projektový den mimo školu
Téma: Barokní Drážďany aneb Trocha historie nikoho nezabije
Termín: 20. 4. 2022
Více informací v článku Barokní Drážďany aneb Trocha historie nikoho nezabije - 20. dubna 20222.III/22 Projektový den mimo školu
Téma: Barokní Drážďany aneb Trocha historie nikoho nezabije
Termín: 11. 5. 2022
Více informací v článku Barokní Drážďany aneb Trocha historie nikoho nezabije podruhé - 11. května 2022
-
Policie České republiky a německá Spolková policie realizují za finanční spoluúčasti Evropské unie projekt „Přeshraniční bezpečnostní spolupráce“ (Cross-Border Security Cooperation, CBSC), jehož cílem je posílení spolupráce v příhraničních oblastech. Projekt podporuje společná policejní opatření, ale také nácviky, cvičení a jazykové vzdělávání, posiluje nasazení společných hlídek, připravuje budoucí společné služební prostory a vytváří předpoklady pro perspektivní vznik společné česko-německé služebny na české straně.
Významnou součástí projektu je jazykové vzdělávání, do kterého je zapojena i naše škola.
Centrum jazykového a dalšího vzdělávání VPŠ a SPŠ MV v Praze v rámci projektu zajistí zvýšení jazykových kompetencí policistů působících v příhraniční oblasti.
Oddělení německého jazyka a ostatních jazyků pro tyto potřeby vytváří v e-learningovém portálu LMS Moodle studijní opory pro výuku českého jazyka pro německé policisty.
V listopadu 2020 budou v Centru jazykového a dalšího vzdělávání zahájeny jazykové kurzy pro české a německé policisty, jejichž součástí bude také profesní slovní zásoba. Ta bude procvičována v rámci společných česko-německých hodin, při kterých budou obě skupiny nejen trénovat cizí jazyk, ale zároveň budou mít možnost si vyměnit i své profesní a osobní zkušenosti.
Osvojené znalosti a řečové dovednosti budou moci čeští a němečtí policisté využít při vzájemné spolupráci v rámci společných hlídek na hranicích ČR a SRN a při další přeshraniční spolupráci.
Projekt CBSC zahájen!
V Centru jazykového a dalšího vzdělávání VPŠ a SPŠ MV v Praze byl 2. listopadu 2020 zahájen projekt Cross-Border Security Cooperation, v rámci kterého se budou čeští a němečtí policisté z příhraničních oblastí učit jazyk svých protějšků.
Vzhledem k epidemiologické situaci probíhá od prvního dne výuka online (prostřednictvím aplikace Microsoft Teams), vždy 1 týden v měsíci, 6 vyučovacích hodin denně. V následujících třech týdnech studující pracují samostatně na zadaných úkolech v portálu LMS Moodle, kde pro německé policisty v rámci projektu CBSC vytvářejí vyučující nový kurz – Český jazyk.
Ve středu 4. listopadu 2020 proběhlo historicky první společné vysílání, kde účastníky obou skupin pozdravili zástupce ředitele školy, p. Jaroslav Šaroch, manažeři projektu, p. Timo Heisig a p. Václav Miška, a také vyučující.
Všem účastníkům projektu přejeme mnoho úspěchů při studiu! 😊
Ukončení projektu CBSC
Přesně rok trvala výuka českých a německých policistů v Centru jazykového a dalšího vzdělávání VPŠ a SPŠ MV v Praze. V rámci projektu posílení přeshraniční bezpečnostní spolupráce v česko-německém pohraničí
spolufinancovaného EU absolvovali policisté z obou zemí v uplynulých měsících 10 týdnů výuky českého a německého jazyka. Ve středu 27. října 2021 pak byl projekt za přítomnosti ředitele VPŠ a SPŠ MV v Praze, zástupkyně Velvyslanectví SRN v Praze a českého a německého manažera projektu slavnostně ukončen.
Vzhledem k epidemiologické situaci probíhala výuka zpočátku online (v prostředí MS Teams) v plném rozsahu tak, aby co nejvíce odpovídala výuce prezenční. Na konci každého týdne se např. konaly společné hodiny českých a německých účastníků, zařazena byla také základní odborná terminologie.
Teprve v září a říjnu 2021 se mohla výuka uskutečnit v prostorách CJDV VPŠ a SPŠ MV v Praze. Tyto poslední týdny velmi důležité, učivo se mohlo lépe upevnit a důraz byl kladen hlavně na procvičení konverzace a komunikace mezi českými a německými policisty.
V rámci projektu CBSC vznikl také e-learningový portál – kurz českého jazyka v systému LMS Moodle, který vytvořili IT specialisté školy a vyučující českého a německého jazyka. Je zde připraveno celkem 12 modulů, ve kterých si studující mohou samostatně opakovat a procvičovat vše, co si osvojili během výuky ve škole. Jsou k dispozici cvičení gramatická, poslechová, porozumění čtenému textu, základy odborné terminologie, bonusy, písničky či videa a poslední modul obsahuje závěrečný test. Kurz českého jazyka v systému LMS Moodle lze využít pro jazykové vzdělávání policistů, kteří se podílejí na společných hlídkách, a bude využíván i v budoucnu v kombinaci s dalšími jazykovými kurzy pro německé policisty.
-
Evropská jazyková cena Label
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Dům zahraniční spolupráce každý rok uděluje Evropskou jazykovou cenu Label. Cílem této ceny je podpořit nové a výjimečné aktivity v oblasti jazykového vzdělávání, propagovat je mezi odbornou veřejností a inspirovat ostatní k zavádění takových aktivit do jazykové výuky.
V roce 2020 hodnotila odborná porota celkem 46 přihlášek. Do druhého kola postoupilo 13 projektů, jazykovou cenu získalo 7 projektů.Jedním z oceněných je i projekt "Výuka českého jazyka pro zemské a spolkové policisty ze SRN", který od roku 2009 realizuje oddělení německého jazyka a ostatních jazyků Centra jazykového a dalšího vzdělávání VPŠ a SPŠ MV v Praze.
Cílem projektu je výuka českého jazyka pro německé policisty, do které je od počátku zařazována profesní policejní terminologie. Výuka je také podpořena společnými hodinami s českými policisty, v rámci kterých si mohou studující vyměnit své profesní zkušenosti.
Kurzy českého jazyka jsou organizovány ve spolupráci s Policejním ředitelstvím Chemnitz, od ledna 2018 výuku zaštítilo Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze. Účastníky jsou zemští a spolkoví policisté ze Svobodného státu Sasko a Bavorsko, od roku 2009 tyto kurzy absolvovalo cca 80 německých policistů. Kurzy jsou intenzivní, probíhají vždy 1 týden v měsíci, 4 týdny v 1. pololetí a 4 týdny ve 2. pololetí školního roku.
Kurzy jsou organizovány pro jazykové úrovně A1 – B2 dle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky, přičemž již od nejnižších úrovní je do výuky zařazena rovněž odborná policejní terminologie. Po dosažení jednotlivých úrovní mají účastníci možnost skládat zkoušku z českého jazyka v Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy.
Vzhledem k tomu, že souběžně s kurzy českého jazyka pro německé policisty probíhají v Centru jazykového a dalšího vzdělávání VPŠ a SPŠ MV v Praze i kurzy německého jazyka pro české policisty, hasiče a příslušníky dalších bezpečnostních sborů a pro zaměstnance rezortu vnitra, jsou organizovány také společné hodiny německých a českých studujících. V rámci společné výuky se setkávají dvě profesně blízké skupiny, které si mohou vyměnit pracovní i jazykové zkušenosti. V jejich průběhu se střídají oba jazyky, téma je voleno dle profesního zaměření účastníků obou kurzů. V rámci výuky jsou probírány aktuality či reálie obou zemí, výuka je doplněna exkurzemi, které organizují vyučující.
Část exkurzí je zaměřena profesně, studující navštěvují instituce, kde se seznamují s prací Policie ČR a dalších bezpečnostních sborů (Muzeum Policie ČR, Výcvikové zařízení služební kynologie Celní správy ČR v Heřmanicích, Věznice ve Světlé nad Sázavou, Pohotovostní motorizovaná jednotka v Praze 8, jízdní policie Správy hl. m. Prahy, Vazební věznice Pankrác, poříční policie v Praze atd.). Probíhají také exkurze na zajímavá místa, díky kterým němečtí policisté poznávají život v ČR (Památník Terezín, Kutná Hora, Lidice, ZOO Praha, Letiště Václava Havla, Barrandov Studio, Plzeň, pivovar Velké Popovice, Mladá Boleslav, po stopách zajímavých míst Prahy – stopovaná).Slavnostní předávání ocenění
Slavnostní předávání ocenění proběhlo dne 24. září 2020 v Zrcadlovém sále MŠMT. Za naši školu jej převzali PhDr. Jaroslav Šaroch, Ph.D., zástupce ředitele pro jazykové a další vzdělávání, a Mgr. Gabriela Trojánková, vedoucí oddělení německého jazyka a ostatních jazyků.
Více v článku Evropská jazyková cena Label pro rok 2020 už má nový domov v naší škole a na webových stránkách MŠMT Úspěšné projekty převzaly Evropskou jazykovou cenu Label.