Ladislav Havlíček

Ladislav Havlíček        havlicek2

Nástrojem kriminalistiky

(19001976)

Vrchní strážmistr Ladislav Havlíček (též později anglicky Larry Havlicek) byl český četník a kriminalista, důstojník Československého četnictva, člen Sokola, průkopník československé kriminalistiky a zakladatel oboru mechanoskopie. Po únoru 1948 emigroval z Československa a dožil ve Spojených státech.

MECHANOSKOPIE:

Roku 1925 byl přidělen jako velitel četnického oddílu v Teplicích-Šanově, kde s přestávkami sloužil až do roku 1941. Zejména zde začal Havlíček sbírat, také díky své zámečnické praxi, poznatky pro svou kriminalistickou činnost, kterou následně definoval jako mechanoskopii, tedy metodu zabývající se zejména identifikací nástrojů podle zanechaných stop na místě činu.

Díky jeho inovativnímu přístupu byla začátkem roku 1931 u Ústředního četnického pátracího oddělení v Praze zřízena jím vedená samostatná mechanoskopická skupina, která se začala zabývat zkoumáním a srovnáváním stop zločineckých nástrojů. V krátké době se této skupině podařilo na základě mechanoskopického zkoumání usvědčit celou řadů „kasařů“ (např. legendárního pražského recidivistu Josefa Koudelu zvaného Nezmar) a tento druh kriminality částečně dostat pod kontrolu. Po léta sepisoval knihu Mechanoskopie - stopy a znaky řemeslných nástrojů, jež vyšla v roce 1940 a stala se první učebnicí mechanoskopie na světě.

Zdroje: