Miloslav Dočekal

Záchranná kotva obětem

(1941 - 2016)

Emeritní rada Miloslav Dočekal strávil u policie dlouhých 37 let. Poté působil jako uznávaný odborník. Po odchodu do důchodu se věnoval přednáškám o prevenci kriminality, psal knihy a spolupracoval i s Bleskem.

Na vojně dostal nabídku jít k policii, tu přijal a začal rovnou na kriminálce, vyšetřoval kapesní loupeže, později se dostává k závažnější trestné činnosti, vyšetřuje loupeže a nakonec i vraždy.

Cesta k úspěchu spočívala v tom, že jednak obětoval práci vše a jednak jezdil opakovaně na místa činu, kde, jak říká, teprve atmosféra místa vám dá pochopit děj událostí, které se poté složí v celek. Přes všechnu hrůznost takové práce ovšem říká, že svou práci miloval a kdyby se narodil znovu, nechtěl by dělat nic jiného.

V roce 1997 ve věku 57 let odchází do důchodu z důvodu nového nařízení. O jeho teoretické znalosti a zkušenosti je ale velký zájem, a tak přednáší na školách po celé republice. Až v důchodu mu došlo, že se vlastně nikdo nestará o oběti trestné činnosti, a rozhodl se založit Bílý kruh bezpečí, který právě obětem pomáhá.

Z Františkových Lázní, kam roky jezdil na léčení, si přiváží do Prahy manželku, která je sálová zdravotní sestra, a vyženil i dospělého syna Sagvana Tofiho.

Napsal knihu vzpomínek „Přiznání policejního rady“.

Zdroje: